1. Anasayfa
  2. B17 Türkiye

B17 Vitamini Nedir?

İnsan vücudunda sentezlenmeyen B17 vitamini neden önemlidir? B17 Vitamini Nedir? B17 Amigdalin Nedir? Vücudumuz için neden gereklidir?

B17 Vitamini Nedir?
B17 Vitamini Nedir?

B17 Vitamini Nedir?

İçindekiler

Vitamin Nedir?

Vitaminler insan vücudunun sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışması için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu organik bileşiklerdir. İnsan vücudunda vitaminlerden birkaçı “eser miktarda” (az miktarda) sentezlenir bu miktar insan vücudu için yeterli değildir. 

  • Örneğin; İnsan bedeninin güneş ışığı yardımıyla vücudunda bulunan Provit-D ‘yi D vitaminine dönüştürmesi bir vitamin sentezidir.  

Bunun yanında insanlar sağlıklı yaşayabilmek için vücudunda sentezlenmeyen vitaminleri dışarıdan hazır gıda olarak almak zorundadır.

Vitamin Grupları Nelerdir?

Organik bir bileşik olan vitaminler yağda veya suda çözünür başlığı altında iki grupta incelenir.

A, D, E, ve K vitaminleri yağda çözünür ve insan vücudunda yağ doku veya karaciğerde depolanır. Bu vitaminlerin eksikliği veya fazlalığı bu sebeple geç hissedilir.

C ve B vitaminleri ise suda çözünür. Suda çözündüğü için insan vücudunda depolanamaz. Vücut için gerekli olan kullanıldıktan (alındıktan) sonra ihtiyaç duyulmayan vitamin idrar yoluyla dışarıya atılır. Depolanmadıkları için insan vücudundaki eksiklikleri hızlı farkedilir.

B17 Vitamini Nedir?

B vitamini ailesinden olan B17 vitamininin kimyasal formülü ilk olarak 1830’lü yıllarda Pierre-Jean Robiquet ve Antoine Boutron-Charlard tarafından ortaya atılmıştır. B17 vitamini ayrıca “Laetrile” veya “Amigdalin” olarak bilinir. Diğer vitaminlerin aksine B17 vitamini insan vücudunda sentezlenememektedir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu Amigladin’i (B17 Vitaminini) dışarıdan hazır olarak alması gerekmektedir.

B17 vitamininin insan vücudu için;

  • Kan Basıncının Düzenlenmesi
  • Hiper Tansiyonun Kontrol Altına Alınması
  • Bağışıklık sisteminin düzenlemesi

B17 Vitamini (Amigdalin)’nin insan vücuduna olan faydalarından birkaçı bunlardır. Bu vitaminin insan vücuduna faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak  B17 Vitamini Ne İşe Yarar? adlı makalemize göz atabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
B17 Vitamini Ne İşe Yarar, Neden Önemli?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir