1. Anasayfa
  2. B17 Türkiye

B17 Vitamininin Kanser Üzerine Etkileri, Kanseri Önler Mi?

B17 Vitamininin Kanser Üzerine Etkileri, Kanseri Önler Mi?
B17 Vitamininin Kanser Üzerine Etkileri

B17 Vitamininin Kanser Üzerine Etkileri Nelerdir, B17 Vitamini Kanseri Önler mi? gibi sorularınızın cevaplarına bu makalemizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

B17 Vitamininin Kanser Üzerine Etkileri

B17 vitaminin kanser üzerine etkileri son dönemlerde oldukça popüler oldu. B17’nin kanser tedavisinde yararlı olabileceğine yönelik çeşitli iddialar söz konusuyken bazı çevreler de bunun tamamen asılsız olduğunu öne sürdü. Bu kapsamda B17 vitamini kanseri tedavi eder mi sorusuna farklı yaklaşımları incelemek yararlı olacaktır. 

B17 Vitamini Kansere Çare mi? 

B17 vitaminin kanser üzerine etkileri üzerinde durmadan önce ne olduğunu kısaca bilmek yararlı olacaktır. Amigdalin olarak da bilinen bu kavram ilk olarak 1830’da Fransız biyokimyacılar tarafından acı bademden elde edilmiştir. En yaygın olan nitrilositlerden birisi olan B17; kayısı, badem, erik ve şeftali gibi meyvelerin çekirdeklerinde bulunmaktadır. Bazı çalışmalarda tümör gelişiminin engellenmesine destek sağladığına yönelik olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak hastalığı ileri boyutlarda yaşayanlar için tümör gelişiminin engellenmesine yönelik herhangi bir net bilgi yoktur. Bu yüzden de anti kanserojen etkisinin olup olmadığının tam olarak anlaşılması için detaylı bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. 

1945 yılına kadar Rusya’da B17 kansere tedavi yöntemi olarak kullanılmış fakat 1953 yılında Kaliforniya Tıp Birliği Komisyonu tarafından ilgili maddenin kanser üzerinde iyileştirici etkisi olmadığı belirtilmiştir ve ABD’de 1959’da kanser tedavisi için B17 kullanımı yasaklanmıştır. Çoğu ülke de bu kararı takip etmiştir fakat günümüzde B17 hâlâ kansere tedavi için etkin bir yol olarak da kabul edilebilmektedir. Özellikle alternatif tıp alanında B17, kanser tedavisinde sık başvurulan bir araçtır. 

B17 Vitamininin Kanser Üzerindeki Etkilerine Yapılan Araştırmalar 

B17 kanser üzerine etkileri noktasında yapılan çeşitli önemli araştırmalar mevcuttur. B17’nin prostat kanserinde apoptoza teşviki ortaya koyulmuştur. Ayrıca bir başka çalışmada B17’nin kolon kanserinde de iyi gelebileceği ifade edilmiştir. Kolon kanseri hücre döngüsünde bulunan DNA’yı bozarak anti kanserojen etki sunduğu için kanser ilacı olarak kabul edilebileceği öne sürülmüştür. Makarevic ve ekibi tarafından yapılan çalışmada da B17’nin prostat kanseri üzerinde anti-tümör etkisi yaptığı ve tedavi için de kullanılabileceği yine gösterilmiştir. 

B17’nin ayrıca damar rahatsızlığı ve şeker tedavisinde de kullanılabileceğini ve bu hastalıklara bağlı olarak gelişecek kanser hastalıklarının önlenmesinde de yararlı olabileceği yine iddia edilmiştir. 

Bu araştırmalar için en önemli nokta kanser tanımından ne anlaşılması gerektiğidir. Çok farklı kanser çeşitleri ve evreleri olduğu için yapılan çalışmaların da gösterdiği üzerine B17’nin kansere karşı kesin tedavi sunduğu söylenememektedir. Ancak prostat ve kolon kanseri gibi kanser türlerinde başlangıç aşamasında önleyici etkiler gösterebilmektedir. Bu yüzden de bilimsel olarak kesin sonuçlar olmadığı ve bu alanda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğundan B17, “vitamin” adı altında takviye olarak satılmaktadır. Esasında B17 bir vitamin değildir. 

Araştırmalar Konuyla İlgili Olarak Ne Söylüyor?

B17 ve kanser ilişkisi üzerine hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar karışık sonuçlar gösteriyor. Bazı araştırmalar B17’nin herhangi bir faydasını bulmazken bazı araştırmalar yukarıda bahsedildiği gibi “hafif” etkilerinin olabileceğini ifade edebiliyor. Bu noktada göz önünde tutulması gereken nokta B17’nin kanseri tedavi ettiğine yönelik bir yargıdan öte çeşitli kanser başlangıç evrelerinde rahatlatıcı veya yayılmayı önleyiciyi destek – takviye olarak kullanılmasının daha doğru olacağıdır. 

KayıSIR B17 Takviye Gıda

KayıSIR B17 Kapsülleri acı kayısı çekirdeğinden elde edilen kayısı çekirdeği ekstresi içeren %100 doğal olarak üretilen bir takviye gıdadır.
Acı kayısı çekirdeği ekstresi; kurutulmuş kayısı çekirdeklerinden soğuk pres işlemiyle elde edilir. KayıSIR B17 kapsüllerinden satın almak veya daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak KayıSIR.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

B17 vitamininin kanser üzerine oluşturduğu olumsuz etkilerinden ve eksikliğinde oluşabilecek hastalıklardan korunmak için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu B17’yi dışarıdan besin yoluyla almanız gerekmektedir. B17 vitamininin hangi gıda maddelerinde yoğun olarak bulunduğu, hangi besinleri tüketmeniz gerektiği hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur? adlı makalemize göz atabilirsiniz.

 

thumbnail
Önerilen Yazı
B17 Vitamini Nelerde Bulunur, Hangi Yiyeceklerde B17 Vitamini Fazladır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir